Jdi na obsah Jdi na menu
 


Úsek F2 Bohdašín

6. 12. 2007

ÚSEK F2 BOHDAŠÍN
Tehdejší Československá republika se dělila na několik sborů: I,II,III,IV,V,VI,VII. Z toho pevnosti byly budovány ve všech sborech kromě V. Sbory se potom dělily na úseky, mezi ně patří i úsek F2 Bohdašín ve kterém stojí i náš řopík F2/57/A-160 N Šikmý. Začíná ve Zběčníku u Hronova a končí za Odolovem. Výběrového řízení konaného 21.srpna 1937, se zúčastnilo celkem 6 stavebních firem. Nejlevnější nabídku předložil pražský podnikatel ing.Josef Filip a za jeden objekt typu A požadoval 25 806 Kč. Nejdražší firma byla ing.Rudolf Frič a žádal za stejný typ 39 857 Kč. Komise tedy zvolila ing.Filipa. Ten ale nezískal závazné potvrzení České banky o financování stavby. Zakázku tedy dostala firma Ing.Ota Hanýš Rychnov nad kněžnou. Úsek F2 byl zadán v září 1937 a první řopík tam stál 26.10.1937 Vojenský stavební dozor prováděl škpt.pěch. František Laštovka, sídlo dozoru bylo v Horním Kostelci. V tomto úsek bylo zadáno 87 objektů a bylo jich vybetonováno 82. Náš objekt byl vybetonován 4.5.1938. Po betonáži byly zaslány zkušební kostky a byla naměřena krychelná pevnost 538 kg/cm2. Měl být obsazen příslušníky 1. praporu 22. pěšího pluku z Jaroměře.Taky jsou zde dochovalé střelecké průseky a to hlavně u Maternice, ale i kousek od našeho řopíku (škoda že ne u našeho). V prvním sledu se dochoval kompletní zákopový systém. Úsek nebyl stavebně dokončen, ale v roce 1938 byl 1.sled objektů připraven k boji. V prvosledových objektech byl všude osazen ventilátor a někde lafetace a když ne tak univerzální závěs pro Lk vz.26.
U periskopů to bylo horší ty se zřejmě osazovaly jen na důležitějších místech. Druhý sled byl daleko horší, chyběl zához, omítky a vnitří vybavení, jen někde se podařillo dodat vybavení. Řopíky pod Švédským vrchem a při kostelecké silnici se podařilo vybavit téměř kompletně, s největší pravděpodobností se stačili dodat i periskopy. Z pevnůstek u obouch důležitích silnic (od Jívky a od Kostelce) do palebně přehrady byla vždy nejměně jedna zbraň osazená v lafetě. S největší pravděpodobností se podařilo vybudovat překážky, které budovala firma Jan Müler. V úseku F2 se nepodařilo postavit ani jednu ze dvou plánovaných chat pro osádky LO. V době okupace byly odstřeleny objekty které ležely na území II.republiky a později protektorátu. V tomto úseku také probíhala Německá reaktivace, ale o tom už si můžete přečíst v článku v rubrice Historie

"...Slibuji, v plné shodě se svým vědomím a přesvědčením, že zachovám v plné tajnosti vše, co na stavbách vojenských uvidím a uslyším, neb co se dozvím jakýmkoli jiným způsobem a že se budu vystřhati všeho, co by mohlo nepovolaným osobám cokoliv prozraditi o prováděných vojenských stavbách. Jsem si plně vědom, že při nedodržení slibu vystavuji se stíhání podle zákona na ochranu republiky č.50, 1923 Sb. ..."(Vyňatek ze směrnic VSD) 

Zdroje:
ropiky.net
kniha Broumovsko a Trutnovsko
vlastní průzkum

Obrazek